Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
wtorek, 06 stycznia 2015

W przed dzień wesela, huculska kapela ćwiczy muzykę skoczną.
Dźwięki porwały do tańca pary, przed chałupą robi się tłoczno.
Trzaskają obcasy, wirują kiecki, kręci się kołomyjka.
Gdy gra muzyka i na wsi wesoło, dzieje się komedyjka.

 

Ekspresyjne, żywiołowe, radosne. Jeden z obrazów o tematyce ludowej Teodora Axentowicza. Dynamiczne pociągnięcia pędzla na płótnie, widać, że obraz był malowany od serca.
Nie jestem pewien czy „słychać” muzykę z obrazu, ale na pewno jakieś dźwięki przebijają się do uszu.


                                                 Teodor Axentowicz – Kołomyjka 1895
                                                     Muzeum Narodowe w Warszawie

Axentowicz pozostaje malarzem słabo „zbadanym”.  Był uznanym portrecistą w Europie. Wiele poróżował, znał biegle francuski, niemiecki, angielski, bywał na salonach. Ożenił się z Iza Giełgud i miał 8 dzieci. Bardzo dużo malował, w końcu z czegoś musiał utrzymać rodzinę. Dużą wystawę prac artysty (80 obrazów) niedawno można było podziwiać w Sopocie, niestety nie widziałem, tylko tyle, co w necie dane było znaleźć.

Córka Jadzia, na tym blogu już była.czwartek, 18 grudnia 2014


Smutna trochę, wydaje się, że z wypiekami. Studium kobiety tworzone z natury.
Całkiem udane, nawet bardzo dobre. Florentyna. Być może tak miała na imię, na prawdę, a może tak nazwał ją autor. Kolejny przykład malarstwa skandynawskiego. Całość jest bardzo mała zaledwie 22 cm średnicy i nie jest to obraz olejny na płótnie, ale na miedzi. Tylko, dlaczego jest smutna?                         Christoffer Wilhelm Eckersberg – Female Model, Florentine 1840
                                               Fyns Kunstmuseum, Odense*.


Autor otrzymał miano ojca duńskiego malarstwa, jako profesor i dyrektor Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk, wprowadził do duńskiej sztuki studium z natury. Nie ma to jak malowanie pozującej nagiej kobiety. Nawet, jeśli jest smutna. Poza tym kariera raczej klasyczna. Najpierw był talent, potem szlify w szkołach, następnie podróże po miejscach malarsko docenionych. Autora w wieku 70 lat zabrała zaraza, co grasowała po Danii.

Odense

Anders Zorn 

Marten Eskil Winge


*Fyns Kunstmuseum zostało zamknięte, jako niezależne muzeum, od 2014r zbiory są częścią Brandts, Odense. 

 

poniedziałek, 08 grudnia 2014


Żeby malować trzeba umieć rysować. A niektórzy poprzestają na rysowaniu a w zasadzie robią z rysunku swoją główna dziedzinę w produkcji obrazków. A jak to robił autor? Trochę pod prąd, a mianowicie zwykle malował farbami olejnymi obraz, który później był reprodukowany, jako np. okładka magazynu.

9 pań, 6 panów, 5 kapeluszy, 1 czapka, 1 chusta… średnia wieku mieszcząca się w górnej połowie średniej życia ludzkiego. Ot, obraz jak rozprzestrzeniała się plotka. Kiedyś. Bo dzisiaj plota nazywa się njus i nie przechodzi z „ust do ust” tylko raczej z ekranu na ekran.

Co tam plota, niech sobie żyje własnym życiem. Twarze są ważne, podobno to znajomi artysty. No i koncepcja, tu bardzo jasna. Trzy przekazy na rząd, pięć rzędów i zaczynamy drugie okrążenie.

No. Możemy, jak mamy dużo czasu snuć refleksje, co było tematem tego przekazu.                                 Norman Rockwell – Plotki 1948
                             Norman Rockwell Museum, Stockbridge.

 

Autor, mocna postać w świecie ilustratorów. Największy sukces przyniosły mu okładki Saturday Evening Post, z którym związany był przez 47 lat. Jego obrazki inspirują całą sztukę amerykańską. Kto jest zainteresowany sztuką ilustrowania, odnajdzie w internecie mnóstwo prac artysty. Jest także muzeum, warto pooglądać.

 

Norman Rockwell Museum

Saturday Evening Post

 środa, 26 listopada 2014


Naturalna modelka, bez photoshopa i poprawności w trendach wizerunkowych. Oprócz pozowania, dziewczyna musi gdzieś pracować, popatrzcie na te ręce, te kolana.
Taki prosty studyjny akt, można by dodać węża i byłaby Cleopatra. To jednak nie miała być piękność, tylko poprawnie namalowane ciało. I to, autorowi udało się bardzo dobrze. Reszta, czyli tło potraktowane zostało …powiedzmy „z grubsza”. Za to, przez to „z grubsza” potraktowanie, powstał fajny kontrast między modelką a tłem.

Taki akt to raczej wyjątek niż reguła u malarza, jeśli malował ludzi, to ubranych, w okolicznościach pejzażowych, często dzieci.

Jak ona mogłaby mieć na imię?


William McTaggart –
A life study a female nude model seated on white drapery 1854
       National Galleries of Scotland, Edynburg.


Szkocki malarz krajobrazu, a krajobraz w Szkocji zawsze związany jest z morzem. Wiliam McTaggart już w wieku 12 lat malował portrety, pracując w aptece. To aptekarz namówił go, by szedł ta drogą, studiował i malował.

Autor był płodny zarówno w kwestiach malarskich jak i osobistych. Dwukrotnie żonaty, z pierwszą żoną miał szóstkę dzieci, z druga dziewięcioro. Druga żona była młodsza o 21 lat od artysty. 

Jego wnuczek też William McTaggart, także był malarzem.
Na marginesie, czy pani jest przykładem szkockiej urody czy raczej niekoniecznie? sobota, 15 listopada 2014

Jaś nie doczekał. Maria Konopnicka

Lubię takie klimaty, toteż, co jakiś czas pojawiają się na tym blogu.
Deliberacja nad egzystencjalizmem przy butelce wina. Tak to może się skończyć.

Sztuka średniowieczna, jak już pisałem, pełna była takich klimatów, dzisiejsza może mniej, a na pewno przedstawia inaczej. Ja jednakże, lubię tak właśnie. On to czy Ona? On. O ile wzrok w ciemnościach mnie nie myli, siedzi w błazeńskiej czapce. Kpiarz znaczy się. Zaszył się z butelką wina w najdalszym kącie piwnic, pewnie jakiejś okazałej posiadłości i… nikt go nie szukał. Zakpiło z kpiarza życie. Skończyła się błazenada. W gruncie rzeczy jakbym go znalazł to bym go nie ruszał, niech sobie tak siedzi, dobrze wygląda.

Kiedyś w sztuce czaszkami i umarlakami straszono. Tu patrzę, strachu nie widzę, widzę tajemnicę i może jakąś przygodę. 

 

              
                                   Matthew Almy –
House of Mirth
                                        Własność nieustalona.

 
Autor jest z Chicago, ale studiował również we Florencji. Wydaje mi się, że to widać w jego obrazach. Jego żona, Magdalena też maluje, a na dodatek pochodzi z Polski. Ciekawi łatwo odnajdą w necie jej prace. Klimat twórczości bardzo zbliżony.

A co do powyższego obrazu to: Nie pij w samotności, bo Cię tak znajdą, kiedy będzie za późno.
Linki do dzisiejszego wpisu:
Żyj dopóki umrzesz,
oraz kilka innych sentencji.
Pocałunek śmierci
według Baldunga.

Artysta Wiertz oraz kilka refleksji.
Omnia Venitas oraz kilka cennych informacji (w komentarzu) od czytelniczki ada.libra (Ado gdzie znikłaś?) w kwestii, co możemy znaleźć na Wawelu. Polecam.    

 środa, 05 listopada 2014

 

Chodząc po muzeach oglądamy obrazy lub inne eksponaty a one patrzą na nas. Czasy się zmieniają, a przed nimi przemyka coraz to nowy, inny tłum gapiów. Dawniej, niektórzy-nieliczni, zatrzymywali się na dłuższą chwilę by namalować ten, czy inny obraz ulubionego artysty, teraz niektórzy-większość, zatrzymują się na krótszą chwilę by uwiecznić coś aparatem.
Tym razem jesteśmy po raz kolejny w Luwrze.

Autor obrazu już gościł na blogu, proszę zajrzeć. Grande Galerie malował kilka razy, widocznie jako kustosz Luwru miał sporo wolnego czasu. To, co zwraca uwagę, to nie obrazy na ścianach, ale te maleńkie figurki w strojach z epoki. No i fakt, że nie trzeba się przeciskać przez tłum.

                Robert Hubert – La Grande Galerie, między 1801 a 1805r
                                                               Luwr, Paryż.

 
Robert Hubert żył w ciekawych czasach i tworzył ciekawe rzeczy, nie tylko obrazy. To właśnie on nadał kształt Wielkiej Galerii w Luwrze. Przeszklony sufit znacząco wpływa na komfort podziwiania obrazów, w końcu światło się liczy. Odpowiednim oświetleniem można coś wydobyć z obrazu lub coś ukryć. Mniej więcej mamy lato, (rzeczywiście autor pisał ów tekst w lecie, ale nieprzewidziane perturbacje i przeszkody techniczne niezależne od autora spowodowały, że publikacja następuje teraz – dop. redakcja) czas wakacyjnych eskapad i podziwiań. Jak już zwiedzacie muzea małe, czy duże, zwróćcie uwagę, jak prezentują swoje zbiory.
Bo fakt, że coś w zbiorach się posiada, to jedno, a fakt jak to jest prezentowane, to całkiem inna bajka.

Tu kilka linków:

Ruiny w Polsce

Ruiny za granicą

Zajrzyj do Luwru
czwartek, 14 sierpnia 2014


W Grecji to one były Charytki, które później w Rzymie zwano Gracjami, ale jak te Gracje przechodziły gdzieś blisko kościoła, to one były Trzy Cnoty. W sztuce najczęściej bywały nago. Chociaż nie zawsze i najczęściej to były jednak Gracje, więc jeśli widzimy trzy dziewczyny nago, to powinny być Trzy Gracje.

Ale nie są, świat poszedł do przodu i golizna nie musi być ubrana w teorie mityczne. W żadne teorie nie musi być ubrana. Po prostu polana, a na niej dziewczyny. A dlaczego rozebrane? A bo im gorąco. Zresztą nie wszystkie są rozebrane. Może obcowanie z natura na golasa sprawia im przyjemność. 

I oby im tylko drzazga nie weszła, ani mrówka żadna, czego na obrazie nie widać, bo obraz ma być miły i przyjemny. A rzeczywistość niestety zawsze zadba jak nie o pokrzywy, to o komary, czy inne ustrojstwo.

No więc, jak to nie są Gracje, to kto to jest i o czym gadają? Wg mnie trzy panny z dobrego domu, wyrwały się by pomarzyć o królewiczu z bajki. Ot, scenka rodzajowa z życia sfer bogatych. A dlaczego to nie wiejskie dziewuchy? Lato jest. Żniwa. Te wiejskie mają huk roboty ;)

 

                      
                                      Julius LeBlanc Stewart –
Polana 1908
                                                Detroit Institute of Arts


Amerykanin w Paryżu, autor tam (w USA) się urodził, tu (we Francji) studiował i tworzył. „Paryżanin z Filadelfii”, tak na niego mówili. Pochodził z bogatej rodziny, ojciec dorobił się na rodzinnej plantacji cukru na Kubie i był kolekcjonerem sztuki.

Z wybuchem I wojny światowej dobrowolnie wstąpił do czerwonego krzyża, ale okropności wojny doprowadziły go do załamania nerwowego.

Z ciekawostek, na jednym z obrazów uwiecznił „początki” motoryzacji malując dwie damy w Peugeocie chyba Typ 14 w roku 1897. Pierwszy Peugeot z silnikiem własnej konstrukcji… LINKczwartek, 31 lipca 2014


Kto pamięta zimowe igrzyska w Lillehammer?
W dniu otwarcia igrzysk, w Oslo dwóch gości podstawia drabinę do okna muzeum Galerii Narodowej, włamuje się, łapie obraz wiszący na ścianie na przysłowiowym gwoździu i znika. Obraz wart był około 70 milionów dolarów. Zaczyna się pogoń za sztuką.

Gwiazda igrzysk: norweski biegacz Bjoerna Daehlie. Polska nadzieja na medal Jaromir Radke, ale nie udało się.

Na kanwie bezczelnej kradzieży obrazu Krzyk Edvarda Muncha, autor książki opowiada także o innych kradzieżach przeplatając rozdziały trochę nachalnymi laurkami, dla Scotland Yardu i głównego majstra od znajdowania skradzionych obrazów Charley’a Hilla.

W skokach triumfował Jens Weissflog (duża skocznia) i Espen Bredesen (normalna skocznia). Wojciech Skupień był 31 i 29.

 

     

Edward Dolnick – W pogoni za sztuką. Prawdziwa historia o sztuce, złodziejach i zaginionym obrazie.
Wydawnictwo Wizja Press & IT Ltd.


W Lillehammer zadebiutował na igrzyskach biathlonista Tomasz Sikora.


Po co komu obraz, który jest tak znany, że nikt go nie kupi ?
Jaką rolę pełnił Paul Getty i jego muzeum w sprawie?
A jeśli Państwo nie znacie lorda Alfred Lane Beit i jego rezydencji Russborough House oraz historii 4 napadów, to tutaj je znajdziecie.
Także kilka słów o słynnej kradzieży Mona Lisy z Luwru, oraz kilka innych kradzieżach. Poszukiwania Krzyku trwały nieco dłużej niż igrzyska. Przerwa w igrzyskach trwa cztery lata, pogoń za sztuka trwa niestety bez przerwy.środa, 23 lipca 2014


Na pierwszy rzut oka trochę kiczowate kolorystycznie, ale jak się przyjrzeć całkiem ciekawe. Strażnik pałacowy, bardziej w stroju galowym niż bojowym, chociaż oręża mu nie brakuje. Był taki okres, w którym modny był orientalizm i wszystko, co się z nim wiązało. Inny świat, inna kolorystyka, inna filozofia, inne doznania, w ogóle inne postrzeganie świata. Trochę z przepychem, trochę bajecznie. Bardzo malowniczo i ta malowniczość urzekła nie jednego. Autor namalował kilkanaście obrazów o tematyce orientalnej, ten wybrałem ze względu na żółć. Lubię taki żółty. No i strażnik robi wrażenie, dzisiaj ciężko o takiego. Tylko, dlaczego stoi boso a obuwie leży obok?

 

                
                                 Ludwig Deutsch –
Nubian Palace Guard 1908
                                                 Własność nieustalona.


Ludwig Deutsch, kolejny Austriak, który swój talent spełniał poza Austrią. O ile Blaas urodził się we Włoszech, Deutsch wyjechał do Paryża. Tam zafascynował się orientalizmem, który pieczołowicie i z detalami przelewał na płótno. Kolorowo, bo wschód był kolorowy. Z fotograficzną dbałością o detale, precyzyjnie. Kto lubi wschodnie klimaty może cieszyć oko. Francja jako miejsce zamieszkania też się autorowi podobała, w 1919r uzyskał obywatelstwo francuskie i podpisywał się Louis.

Wśród polskich malarzy też byli orientaliści, niektórzy jednak dostrzegli coś innego: LINK

 piątek, 11 lipca 2014

 

Zalotnym spojrzeniem obrzuciła mnie, gdy przechodziłem obok… Tak mógłbym napisać gdybym obok przechodził i na przykład, zrobił jej zdjęcie. Ale, to nie ja przechodziłem, tylko Eugeniusz.
Uwiecznił ją pędzlem, ciekawe, tak z pamięci czy poprosił o pozowanie. W powiększeniu widać, że za tym zalotnym spojrzeniem diabeł się kryje, a usta uwydatnia szminka. Niby wyszła z miedzianym garnkiem i dzbanem, może po wodę, ale szybciej by kogoś spotkać właśnie. Zwraca uwagę brak butów, ale to chyba chwilowe, bo prawie wszystkie, które Eugeniusz spotykał i uwieczniał w są butach. Taki zabieg artystyczny.

 

                         
                             Eugene de Blaas –
The Watercarrier 1908
                                          Własność nieustalona.

Eugene de Blaas był Austriakiem, ale urodzonym, wychowanym i pracującym we Włoszech. Ojciec dostał posadę w Wenecji na Akademii Sztuk Pięknych i na dobre wyszło. Zauroczył się chyba Eugeniusz urodą wenecjanek i malował je zaspódniczone, chociaż i naga się trafiła. Portretował solo i gromadnie, panny z dobrych domów i te z mniej dobrych a nawet zakonnice. Charakterne dziewczyny, u których w większości, wyraźnie podkreślił talie osy. Ogólnie malarstwo kolorowe, pozytywne, ozdobne. A dziewczyny niebrzydkie, przyjemnie okiem rzucić na taki widok.

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13
blogi