Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
środa, 20 października 2010

Sporo treści wystawionej na widok, jakby kawałek sceny teatralnej. A może to plakat jakiegoś przedstawienia?
Obfita nagość to Pani Alegoria Pokoju, trzyma gałązkę oliwną, chociaż równie dobrze mogłaby to być rózga albo wierzbowa witka. Alegoria symbolizuje pokój w sensie politycznym, za nią dorodny młodzian z atrybutami nauk. Nauka zawsze pragnęła pokoju.

Tyłem do widza inna Pani trzyma czarę z czerwoną zawartością. Jak dla mnie to bardziej krwawa mery niż czerwone wino – o zawartość mi chodzi, nie Panią.
Pani to Obfitość, podobno zawsze się zjawia jak jest pokój a nauka i sztuka się rozwija. Wszystko osadzone na atrybutach wojskowych, jest broń i jest wojskowy werbel. Inaczej jak tu utrzymać pokój. Na marginesie – Obfitość niby kobieta, ale barki i ręce ma jakby męskie, może jest z plemienia wojowniczych feministek...eee... chciałem powiedzieć Amazonek?!

Obraz polityczny?! Zdecydowanie. Tak w tamtych czasach przedstawiano propagandę polityczną. W tym przypadku chodzi o politykę cesarza Rudolfa II.
Nawet, jeśli to propaganda polityczna, jest zdecydowanie łatwiejsza do przełknięcia niż dzisiejsze wynalazki.


                      
                     Hans von Aachen –
Alegoria Pokoju, Sztuki i Obfitości 1602
                                                   Ermitaż, Petersburg


Autorem jest Hans von Aachen. Przykład świetnej kariery opartej na talencie. Malarz zaskarbił sobie uznanie w kręgach władzy i szybko trafił na dwór cesarski w Pradze. Tam oprócz malowania zajmował się handlem dziełami sztuki a przy okazji dyplomacją.

Jego twórczość pozostawała pod wpływem Bartholomeusa Sprangera.
W 2010r po raz pierwszy można zobaczyć przegląd całej twórczości malarza na wystawie jego prac, zainteresowani muszą udać się do 
Wiednia.
Tą duża z rozmachem przygotowaną wystawę wcześniej można było oglądać w Aachen i Pradze.

Kto nie może udać się do Wiednia, może zainteresuje się wystawami w naszych Muzeach Narodowych np. w Gdańsku, w Kielcach, w Krakowie, w Poznaniu, w Przemyślu, w Szczecinie, w Szreniawie, w Warszawie, we Wrocławiu.

Albo któregoś innego, proszę sobie wybrać ze spisu tutaj.

Wieszamy – salon trzeci.

blogi