Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
czwartek, 15 lipca 2010

Bitwa !! Bitwa !! Jazgot, tętent pędzących koni, tumult i wrzawa, krzyki i szczęk oręża.
Nieźle to sobie mistrz Jan wymyślił. Nie znam lepszego ujęcia bitwy, pędzlem. Bitwa już wisi w tej galerii, ale skoro mamy rocznice nie sposób przejść obok obojętnie.


                                           Jan Matejko  – Bitwa pod Grunwaldem 1878
                                                    
Muzeum Narodowe w Warszawie

W bitewnym zgiełku, między innymi, udział wzięli : Jakub Skarbek z Góry kłujący w tyłek Kazimierza księcia szczecińskiego, Zyndram z Maszkowic mieczem przebija się przez płaszcz mistrza Ulryka, Mikołaj Skunarowski – Powała wyrywa proporzec jedna ręką a druga pierze wroga, książę Witold niczym zwycięzca etapu kolarskiego, Marcin z Wrocimowic wyprzedza epokę hełmem z piórami niczym husarz, Zawisza Czarny kopią trafia Jana von Wende (jedyny Krzyżak który podobno chciał pokoju), oburącz maczugę wznosi Jan Długosz ojciec kronikarza, stojąc na komturze tucholskim Henryku, oburącz mieczem siecze Jan Żiżka i inni...

Nadal czekam na informacje o zagrabionych przez Austriaków sztandarach, bo po mieczach, co nie wróciły z Rosji to nawet rdza nie została pewnie.

Oprócz bitwy z Muzeum Narodowego mamy również
- bitwę haftowaną , bitwę rzeźbioną , bitwę puzzle, bitwę w filmach... a jednak nadal mam wrażenie, że ten obraz nie jest promowany i sam nie promuje.
Strona w necie o bitwie i nie tylko  oraz o obrazie a do tego kawałek kabaretowy, bo link z pierwszej notki już nieaktualny.

Wieszamy – Już wisi w dużym i wysokim pokoju. Idziemy oglądać.

blogi