Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
poniedziałek, 23 maja 2016

 

Bachus, primo voto Dionizos. Syn samego Zeusa, odkrył winorośle i to, co z nich można zrobić. Jak każde bóstwo miał swoje święto, a obrzędy były tak imprezowe, że w 186r p.n.e. zostały zakazane i to nie tylko w Rzymie, ale także prowincjach. Zakazy zakazami, a orgie orgiami.
Dionizos zamieniał wodę w wino, był zwany Synem Bożym, zmartwychwstał po śmierci a urodziny miał 25 grudnia. Prawda, że to wszystko jakby znajome? A to nie jedyne podobieństwa.

Najbardziej znany w malarstwie jest chyba Bachus Carravaggia, taki przeuroczy młodzian. Często Dionizos Bachus występuje w sztuce, jako gruby, stary pijaczyna, wole jednak, na obrazach tego młodego imprezowicza.
 


Reni Guido – Mały Bachus, ok. 1637-38

Galeria Obrazów Starych Mistrzów, Drezno.


Reni Guido to bardzo płodny artysta, jego obrazy są w wielu muzeach i kościołach europejskich, a także w muzeach amerykańskich. Uduchowione malarstwo z epoki baroku, wszystko upięknione, wygładzone, nachalnie egzaltowane. A Bachus upity, młodociany i siusia świntuch nie bacząc na nic. Zarówno Bachus jak i bigoteryjne kobiety prezentują się dekoracyjnie poprawnie, te drugie szczególnie jak dekorują ściany kościołów.
Chociaż..., wole jednak jak sztuka prezentowana jest w muzeach i galeriach.

Do dzisiejszego tematu pasuje ten wpis: o winie.  środa, 04 maja 2016

Nie jest to, ten dział malarstwa, który darze jakąś szczególna sympatią delikatnie mówiąc. Kubizm, ekspresjonizm, abstrakcjonizm.
Kubizm, geometria, ciosana kantami linia rysunku.
Ekspresjonizm, ta emocjonalność i bagaż ideologii do kilku barwnych plam.
Abstrakcjonizm, nierzeczywistość, i brak tematu.
Kolor do koloru, plama do plamy, kształt do kształtu. Także, tutaj, od czasu do czasu, znajduje coś, koło czego nie przechodzę obojętnie.

Zaglądamy do Lwowskiej Galerii Sztuki, gdzie są bogate zbiory sztuki polskiej. Niestety strona internetowa jakby z poprzedniej epoki. Kobieta, dziecko i zwierzątko w miłym górzystym terenie. Sen. Ale czy jest to prawdziwy sen, czy tylko relaks z zamkniętymi oczyma. Chwila, którą trzeba poświęcić, by malarzowi zapozować.Władysław Lam – Sen, ok. 1923
Lwowska Galeria Sztuki. Lwów.


Władysław Lam, oprócz tego, że malował, był wykładowcą i napisał kilka książek o malarstwie. Po wojnie osiedlił się w Gdańsku, cześć jego sztuki pozostała poza granicami Polski. Natomiast w wykazie strat wojennych znajdują się dwa niezweryfikowane obrazy Władysława Lama. Może kiedyś się odnajdą.
Niestety resztą swoich dzieł malarskich autor Snu mnie nie zachwycił. Ale czy koniecznie należy zachwycać się każda sztuką.blogi