Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
piątek, 21 marca 2014


Obrazy z obrazami. Tym razem coś w sensie wizytówki lub raczej reklamy. Portret malarza na tle. Malarze często portretują siebie, w zasadzie nuda.
W tle portrety, jakieś łódki i coś, co nazwano „Kara Kupidyna” aczkolwiek obraz albo wymyślony na potrzeby tego portretu, albo nie przetrwał wieków, w każdym razie ja nie mam pojęcia, co to, kto to i skąd to.

Kupidyn w różnych układach występuje dosyć często, ale w takim układzie nie znalazłem nigdzie. A jeśli chodzi o sam portret to wydaje się być zniszczony nieco, co trochę jest dziwne, jeśli przyjąć, że obraz nie wędrował po świecie, tylko wisiał w Szkocji cały czas. Tu mogę się mylić, tego też nie wiem. Sukces zawodowy osiągnięty, utrwalone dla potomnych. Tyle.                                 George Jamesone – Autoportret ok. 1642.
                                 National Galleries of Scotland, Edynburg


O George Jamesone, był rodowitym Szkotem, synem masona. Twórca portretów szkockiej szlachty, oraz zmyślonych portretów władców historycznych, coś jak Matejko.
Portrety ogólnie są nudne, portrety ludzi obcych jeszcze nudniejsze, chyba, że interesuje nas historia strojów lub fryzur. Co innego jeśli to nasz przodek. Dlatego też, nie specjalnie polecam oglądanie tego autora, ale polecam obejrzenie zbiorów
National Galleries of Scotland, jest tam trochę fajnego malarstwa, które zdążyło już gościć na tym blogu.
Dla przypomnienia:
po raz pierwszy, oraz  po raz drugi.

A sprawa kupidyna intryguje.

wtorek, 11 marca 2014


Lektura dla tych, co lubią przyglądać się sztuce po przez pryzmat artysty. Wszystko, o czym jest ta książka jest zawarte w tytule. Jest o sztuce, są szaleńcy, jest skandal, a nawet trochę więcej. Wśród opisanych artystów są nie tylko malarze, także rzeźbiarze, aktorzy, pisarze. Narracja nie jest z tych najłatwiejszych, ale przy odrobinie skupienia da się wszystko połapać.

Jest kilka pojedynków: Julian Fałat kontra Wojciech Kossak, Leon Chwistek kontra Władysław Dunin-Borkowski, Mojżesz Kisling kontra Leopold Gottlieb, Mieczysław Szczuka kontra Antoni Słonimski.
Jest kilka tragicznych śmierci Witold Pruszkowski, Wacław Pawliszak, Juliusz Kaden - Bandrowski. Są zabójstwa i porwanie, jest oszustwo, miłość i zdrada. Jest o artystach i okropnościach wojennych, o dylematach twórczych i mnóstwo różnych innych spraw.

Zaczyna się od historii wyłudzania stówy od Jana Matejki, kończy przybliżeniem osoby Jerzego Panka. Czytajcie.
Chociaż to bardziej lektura do studiowania niż czytania jednym tchem.

 

                               
             Sołtysik Marek – Piękni szaleńcy, czyli sztuka skandalem podszyta.
                                             Wydawnictwo Świat Książki

Ja dodam tylko, że sam autor tej pozycji też ma ciekawy życiorys zawodowy. Jest autorem słuchowisk, pracował w kilku poczytnych gazetach na różnych stanowiskach, tworzy poezję, tłumaczy, uczy, recenzuje... zainteresowanych odsyłam do internetu. Ogólnie tworzy dużo a przy tym dobrze i ciekawie. Dla Palestry pisze felietony o procesach artystycznych, stąd ta książka. Miłej lektury.

blogi