Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
czwartek, 18 lutego 2010

Zima w tym roku bardzo śnieżna a czasami i mroźna, wiec może tym razem coś cieplejszego ?!.
Co to takiego i czym się to je czyli czym jest piekło i gdzie jest piekło ?, dwa pytania ludzkości odkąd wogóle zostało określone, że jest.
Bo trzecie, kto tam trafia, jest dosyć proste. No przecież, że nie my !! My jesteśmy anioł, cud idea, miód i wcielenie wszelkiego najlepszego. Ale wkoło, ta cała reszta ?! Nic tylko upychać w ogniu piekielnym.

Czym jest piekło ?
Z piekłem spotykamy się od pierwszego dnia, najpierw w dosyć piekielny sposób przychodzimy na świat a potem jest już tylko gorzej.
Głównie jest miejscem co to lepiej się tam nie pokazywać, bo kto tam trafia to tylko za karę i na zawsze. Chociaż znane są przypadki takich co to byli i wrócili. Nie liczmy jednak, że nam akurat się tak poszczęści bo się możemy sparzyć. 

Gdzie jest piekło ?
Dawniej było pod ziemią, ale wraz z rozwojem społeczeństwa i nauki, kiedy zajrzano tak głęboko jak się dało, okazało się, że ukrop tam piekielny ale piekła już tam nie ma. Diabli się rozpełzli, wyposażenie zginęło, pozostał ogień ale już nie przeraża bo nikogo nie przypieka. Wylazło w sobie znany sposób na wierzch, zmieniło konsystencje.


                                Autor Nieznany – Piekło I poł XVIw
                                            
Ermitaż, Petersburg

Z całkiem innej strony, dlaczego piekło jest akurat gorące, pełne ognia a nie mroźne, pełne lodowych katuszy ? W końcu jeśli cierpimy z powodu zimna to głównie myślimy o ciepłych porach roku, jeśli cierpimy z upału to tylko o zimnym piwie (ewentualnie szklance wody), nikt nie pyta kiedy wreszcie będzie ta zima. Mrozy chyba odrzucają nas bardziej niż upały.

Piekło i jego gospodarze prze stulecia stanowili malowniczy temat i dawali tak zwane pole do popisu. Takich, którzy ruszyli ten temat jest sporo, rzeźbili, malowali, pisali. Bogactwo twórczości o piekle jest wielkie a biorąc pod uwagę tematy około piekielne wręcz nie do ogarnięcia.

Powyżej fragment piekła z jego ciekawszego okresu, kiedy pełne było bestii, diabłów i ognia. Autor choć nieznany wykazał się znajomością tematu, jednakże jeśli się przyjrzeć to raczej nie jest samo piekło a jego bramy i to w dodatku w okresie kiedy wybuchł bunt, widać niektórym za gorąco było i starali się wyrwać.
Jedno piekło już mamy w kolekcji jest przypięte do ogrodu rozkoszy ale prezentuje się całkiem nieźle chociaż nieco inaczej niż inne znane piekła.
Obraz w sam raz do pokoi gościnnych, szczególnie do tego co to zawsze teściowa w nim sypia kiedy nas odwiedza.

Wieszamy – pokój gościnny II  

blogi