Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
Blog > Komentarze do wpisu

Od rysunku do malunku


Rysunek – kompozycja linii wykonana na płaszczyźnie, polegająca na nanoszeniu na powierzchnię walorów wizualnych przy użyciu odpowiednich narzędzi. Także dział sztuk plastycznych. Wikipedia.

Rysunek – kontur, kształt, obrys, szkic, zarys, diagram, wykres, grafika, rycina. Słownik synonimów.

Rysunek - to bardzo prosta sprawa, to jest nie tylko malarstwa, podstawa. Redakcja.

Cokolwiek by to nie było, umieć rysować jest miło (też autor). Poniżej rysunek malarza Jana Matejki, wybór miałem trudny, ale spośród wielu wybrałem ten, ze względu na treść. Tak, facet od malowanej historii przedstawił teraźniejszość. Jego teraźniejszość, nie naszą. Dla nas to właśnie historia. Matejko urodził się w 1838, to jest 3 lata po rozpoczęciu budowy pierwszej linii kolejowej na ziemiach polskich, jak to i dzisiaj bywa budowa się ślimaczyła a rozwój kolejnictwa przypadł na dorosłe życie artysty.

W roku 1885, gdy powstał rysunek Mark Twain opublikował Przygody Hucka Finna a Bolesław Prus zaczyna publikować w odcinkach Placówkę. W kolejnictwie natomiast Orient Express kursował od dwóch lat z Paryża do Stambułu. Od roku 1885 przy budowie dróg zaczęto stosować kostkę ze skał wulkanicznych (granit, bazalt, porfir) spajaną cementem. Ot, taki mini zarys wyglądu świata ówczesnego.

Świat wyraźnie przyspieszył, skojarzenia z pędzącą strzałą jak najbardziej na miejscu. Tym bardziej, że wykorzystywane do dziś. Po torach mkną czerwona i zielona strzała (Włochy), niedawno jeszcze pędziła po Sztokholmie srebrna, a po Słowacji, słowacka, obie dziś w muzeum. Ale pewnie są inne, znacie jakieś?

 

           
    Jan Matejko –
Szkic do cyklu Dzieje Cywilizacji Ludzkości -  Wynalazek kolei żelaznej 1885
                            Muzeum Narodowe, Dom Jana Matejki, Kraków.

 

A któż to, na platformie się ściska? Może to muza i sam artysta!?

Skąd ten pomysł i co artysta miał na myśli, nie wiem, mnie nic do głowy nie przychodzi. Nagość pociągowego i tych na platformie wskazuje, że coś alegorycznie muszą reprezentować.

A co do rysunków Jana Matejki, to nie była to, jego koronna konkurencja. Rysunki traktował raczej użytkowo niż artystycznie, większość ma charakter studium z natury, bądź szkiców, bardziej lub mniej dokładnych. Są też takie, które powstały być może dla małolatów, kręcących się wokół i wcale nie miały być zabytkowymi dziełami (rys.: Jan Matejko i Stanisław Giebułtowski podczas wycieczki do Starego Wiśnicza, Izio wożący siano po parku Krzesławickim) Jest też kilka karykatur, wszystkie warte obejrzenia.

Ach te szkice do Bitwy!! Ileż podobnych powstało w polskich szkołach na nudnych lekcjach i przepadło bezpowrotnie.

Jeśli już jesteśmy na tym malarskim blogu z rysunkami, to mam pytanie: Państwo coś rysują? Idzie jakoś czy w ogóle? Proszę się chwalić.

 

środa, 07 maja 2014, estees

Polecane wpisy

  • Zajrzyjmy do Lwowa.

    Nie jest to, ten dział malarstwa, który darze jakąś szczególna sympatią delikatnie mówiąc. Kubizm, ekspresjonizm, abstrakcjonizm. Kubizm, geometria, ciosana kan

  • Józef Brandt. Konie poniosły.

    Ekspresja, ruch, dynamika, chyżość, animusz, werwa, wigor, szwung.. Nie jest to wszystko proste do wyrażenia pędzlem. A tu proszę, niczym stopklatka z filmu, je

  • Kołomyjka.

    W przed dzień wesela, huculska kapela ćwiczy muzykę skoczną. Dźwięki porwały do tańca pary, przed chałupą robi się tłoczno. Trzaskają obcasy, wirują kiecki, krę

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/05/10 16:47:37
Bardzo lubię szkice Matejki. Dziękuję za przypomnienie i pozdrawiam.
blogi