Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
Blog > Komentarze do wpisu

Sztuka z Katalonii


Jezus i dwunastu apostołów. Jeden z podstawowych motywów w sztuce kultury chrześcijańskiej. W różnych sytuacjach i układach, różnych stylach i charakterach, powtarzany przez wielkich i anonimowych twórców.

Tym razem nie chodzi o treść, ale o styl, układ i wykonanie. Kapitalne.

Cześć dawnego ołtarza datowana między 1126r a 1150r (kiedyś przed tym klękano a nawet leżano krzyżem prawdopodobnie, dziś można się pozachwycać w muzeum. To awans czy degradacja? I dla kogo, dla sztuki czy religii? Ot, taka refleksja.)

Chrystus w mandorli, a po bokach symetrycznie 12 postaci, apostołowie, z których rozpoznaje się zwykle dwóch Piotra i Pawła. Tu Piotr po lewej z kluczem, Paweł zaś z prawej strony, reszta wg uznania. Inna refleksja, zarówno Piotr jak i Paweł, nie są na szczycie piramidy, a raczej u jej podstawy, co o niczym nie świadczy jeszcze.


                   Autor Nieznany – Chrystus i Dwunastu Apostołów ok. 1126-1150r
                                  Museu Nacional d’Arte de Catalunya. Barcelona .

O autorze nie da się powiedzieć nic, bo jest nieznany. Nie wiadomo, był rzemieślnikiem czy artystą? Malarstwo, sztuka to czy rzemiosło? Wiadomo, że ten obraz pochodzi z miasta Le Seu d’Urgell w Pirenejach, które kiedyś było ważne strategicznie i gospodarczo, i ma katedrę. Dziś stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, ale nie tylko. Z czasów świetności pozostało do dziś takie dokonanie, że biskup Urgell, od 08-09-1278r jest współ księciem Andory (spółę ma z prezydentem Francji), a to Ci szlachta!

Ten artysta-rzemieślnik to musiał być jakiś zakonnik, tak sobie myślę. Poza tym polecam zajrzeć do Museu Nacional d'Arte de Catalunya.

 A tutaj można zrobić KLIK, i zobaczyć trochę jaśniejszą wersję większych rozmiarów.


 

piątek, 28 lutego 2014, estees

Polecane wpisy

  • Dionizos Bachus

    Bachus, primo voto Dionizos. Syn samego Zeusa, odkrył winorośle i to, co z nich można zrobić. Jak każde bóstwo miał swoje święto, a obrzędy były tak imprezowe,

  • Mistrz z Tahull

    Po wątkach diabolicznych, skierujmy się w przeciwną stronę i zajrzyjmy do Katalonii. Nacieszmy oko arcydziełem, tym razem obraz nie ze sztalugi, ale prosto ze ś

  • The Satanic. Calvary. F. Rops

    Ofiara szatana i własnej żądzy. Kobieta wspólniczka diabła, stała się symbolem perwersji. Femme fatale. Kobieta poddając się pożądaniu, jako wspólniczka szatan

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/03/01 22:11:56
Piękne dzieło. Pozdrawiam :)
-
2014/03/06 13:50:03
Chyba jednak awans to przeniesienie do muzeum ;-)
Ciekawe, iluż takich malarzy stworzyło dzieła, o których pamięć trwa, podczas gdy ich nazwiska zniknęły w mrokach historii.
-
2014/04/01 18:28:39
lukatoni1 - tak mi się wydawało, ale pewien nie byłem :)
Malarzy owszem, jeszcze wiecej rzeźbiarzy.
blogi