Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
Blog > Komentarze do wpisu

Brama ze Starego Miasta


Bramy domów miejskich niekiedy są bardzo ciekawe, szczególnie te stare, zdobione. Tworzą klimat, którego nie mają blokowe wejścia. Stare bramy odchodzą, niektórym uda się załapać na ochronę konserwatora inne przetrwają tylko na fotografiach albo jak ta, na płótnie malarza.

Skrupulatnie wyrysowane detale na tym niewielkim obrazie (64 x 48 cm) autor łączy z malarstwem kolorystycznym, to musiało pochłonąć ogrom pracy.


                     
                    Aleksander Gierymski –
Brama na Starym Mieście 1883
                                               Muzeum Sztuki w Łodzi

Aleksander Gierymski, starszy z braci Gierymskich to bardzo ciekawa osobowość. Świadom swojej wartości dążył, aby być „moderny” i często podróżował do Rzymu, Monachium, Paryża gdzie chciał błyszczeć swoją sztuką, i często powracał do kraju, by malować Polskę, skąd znów go ciągnęło do nowych prądów w świat. Był nieco cyniczny i szyderczy, nawet w obcowaniu z przychylnymi mu jak Witkiewicz. Sam często w nieciekawej sytuacji materialnej, zawsze starał się pomagać młodszej siostrze Kloci.

Rozterki, które nim targały, te wyjazdy i powroty, widać w jego malarstwie, można wyróżnić kilka jego okresów. Okresy te różnią się ze względu na tematykę obrazów jak i ich styl. Warto sobie pooglądać i porównać.
Powyższa brama jest z okresu „warszawskiego”, wtedy powstały Trąbki oraz ostatnio odnaleziona Żydówka z pomarańczami. Oprócz Żydówki z pomarańczami, w 2004 wypłynął Chłopiec niosący snop – uznany za zaginiony znajdował się w rękach prywatnych a wystawiony na aukcje ostatecznie stał się własnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Kilka innych obrazów jest nadal poszukiwanych, należy się rozglądać i jak Państwo gdzieś dostrzegą, proszę dać znać.

   
     


Wieszamy – salon pierwszy.

Prenumerata bloga.


środa, 29 grudnia 2010, estees

Polecane wpisy

  • Zajrzyjmy do Lwowa.

    Nie jest to, ten dział malarstwa, który darze jakąś szczególna sympatią delikatnie mówiąc. Kubizm, ekspresjonizm, abstrakcjonizm. Kubizm, geometria, ciosana kan

  • Józef Brandt. Konie poniosły.

    Ekspresja, ruch, dynamika, chyżość, animusz, werwa, wigor, szwung.. Nie jest to wszystko proste do wyrażenia pędzlem. A tu proszę, niczym stopklatka z filmu, je

  • Kołomyjka.

    W przed dzień wesela, huculska kapela ćwiczy muzykę skoczną. Dźwięki porwały do tańca pary, przed chałupą robi się tłoczno. Trzaskają obcasy, wirują kiecki, krę

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2011/01/03 07:37:39
Pogodnego, dobrego roku.
blogi