Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
Blog > Komentarze do wpisu

Kobieta z wężem


Kobieta z wężem bynajmniej nie w kieszeni. Najsłynniejsza kobietą z wężem jest Ewa z Raju, stała sobie pod jabłonką a tu coś zasyczało nad uchem, do dzisiaj nie wyjaśniono czy to była żmija czy zaskroniec. W każdym razie źle się skończyło.

Powszechnie zasłynęła także niejaka Kleopatra z zawodu cesarzowa Egiptu. Tym razem wąż został użyty w perfidny sposób do samobójstwa. Niby nie jego wina, ale medialnie wyrobił sobie złą opinię.

Cóż wiec tak ciągnie kobiety do węża? Ot zagadka cywilizacyjna, może ktoś zna rozwiązanie.
Wszystkim wiadomo także o zaklinaczach węży, których pełno w Indiach. Węże zaklinają także kobiety. Skąd się biorą te zaklinaczki? Po prostu ze szkoły, biedny wąż jak go taka zaklinaczka  dorwie. 
A jak urośnie to na pewno nie nosi go w kieszeni.


                         

                    Paul Desire Trouillebert –
The Snake Charmer przed 1882
                                                 Własność prywatna


Paul Desire Trouillebert autor tego obrazu malował raczej pejzaże, z których jest znany, a także portrety. Ten obraz jest wyrazem zainteresowania orientem, modnym w tamtym okresie. Kobieta, wąż, tło, skromne detale. Prosta kompozycja, elegancko ujęta, miłe dla oka. Zmysłowy wdzięk kobiety na tle surowego ceglanego muru, naga niewinność kontra drapieżna natura.
Obraz kilka lat temu był przedmiotem aukcji w Christie’s i można go było nabyć za ok. 80 tys. dol., nie podano w ramie czy bez.

Wieszamy – salon czwarty.

Prenumerata bloga.czwartek, 25 listopada 2010, estees

Polecane wpisy

  • Long Edwin Longsden

    Całkiem ładna dziewczyna pod kolumną z egipskimi zapiskami. Muszę przyznać, że nawet jak na Egipt to strasznie kuso się nosi. Kuso, ale za to bogato. Bogato, o

  • Kobiety leżące.

    Mieszczańskie wnętrze kryje się w mroku, ogień w kominku dogasa. Za pięć dwunasta. Nastrojowa kompozycja i bardzo proporcjonalna figura. Na białym atłasie uwod

  • Dzieło z Muzeum Koronek

    O co tu chodzi? Bo coś się nie zgadza. Bajka pierwsza „Kąpiel Nimfy i Fauna”. Faun, czyli Pan owszem dybał na cnotliwe Nimfy. Jedną z nich zdybał

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/12/04 19:38:18
Rzeczywiście, elegancki obraz. Podoba mi się.
blogi