Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
Blog > Komentarze do wpisu

Na salonach u artysty

Dłuższą chwilę zastanawiałem się, gdzie umieścić taką tematykę i ostatecznie doszedłem do wniosku, że dobrze będzie dobudować skrzydło w blogowej chałupie i umieścić tam nową galerie – wirtualnie proste.
Obrazy przedstawiające inne obrazy zawsze budziły zaciekawienie i odkąd powstały prowokowały zasadnicze pytanie: czy te obrazy, które widać na obrazie (czy to masło to bardziej masło, czy margaryna) są „prawdziwe” czy tylko „zmyślone”. No cóż, bywało różnie i dlatego wszyscy podziwiający mają z tymi obrazami taką przednią zabawę.
Obrazów tego typu jest całkiem sporo, od czasu do czasu będą się pojawiać a odwiedzający tego bloga będą mogli sobie zadać wiekopomne pytanie – Jakie to obraz autor przedstawił na swoim obrazie ? – które i tak wydaje mi się prostsze, niż znane każdemu ze szkoły „co autor miał na myśli...?”
Na początek coś z krajowego podwórka.       Aleksander Kokular – Wnętrze salonu w domu artysty ok. 1830
                              
Muzeum Narodowe w Warszawie.

Autor Aleksander Kokular, wydaje mi się, że większe uznanie zdobył jako nauczyciel niż twórca. Uczył w liceum, w gimnazjum, w prywatnej szkole w domu i w Szkole Sztuk Pięknych, a także w Instytucie Wychowania Panien (sic!) – ależ nazwa, pachnie rygorem i dziewictwem.
A obraz ? Obraz zawiera 27 innych z tego kilka we fragmentach i kawałek ramy, nieco mebli, co najmniej dwie rzeźby, dwoje dzieci, jedna kobietę (żona ?) i perspektywę. Całkiem sporo. Z obrazów na których cokolwiek widać da się rozpoznać największy. Wydaje się, a nawet jestem pewien, że to obraz autora, "Edyp i Antygona" 1825, obecnie również w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Możemy założyć, że również portrety są autorstwa A. Kokulara chociaż rozpoznanie ich wydaje się być niemożliwe. Reszta pozostaje tajemnicą, przynajmniej dla mnie, szczególnie dwa pejzaże po prawej intrygują.
Inna dygresja, czyżby te obrazy nie chciały się sprzedawać, że artysta je zostawił (portrety ?) czy to tylko chwilowa ”dekoracja”

Jeśli ktoś wie, lub ma jakiś pomysł proszę pisać.

Wieszamy – Galeria obrazów wieloobrazowych.  

 

 

wtorek, 27 października 2009, estees

Polecane wpisy

  • Galeria kolekcjonera

    Na obrazy, na których są inne obrazy zawsze lubię popatrzeć. Czasami to wnętrza muzeum, czasami pracownie artystów. Tym razem galeria, czyli taki sklep ze sztu

  • Szkot z pędzlem

    Obrazy z obrazami. Tym razem coś w sensie wizytówki lub raczej reklamy. Portret malarza na tle. Malarze często portretują siebie, w zasadzie nuda. W tle portret

  • Z wizyta u malarza

    Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Sta

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Iwona, *.adsl.inetia.pl
2009/10/30 19:29:57
Kobieta to pewnie niańka dla dzieci, a portrety - może przodkowie ? Obraz może się podobać.
-
2009/11/02 11:35:58
Podoba mi się ,,zapach dziewictwa".
Obraz ciekawy i warto go zobaczyć.
-
2009/11/11 18:33:17
Czytalam, ze oprocz tego, ze byl portrecista, pedagogiem , byl takze kolekcjonerem ale i sprzedawal obrazy wiec to moze byc jaka reklama jego salonu, a moze tylko ku pamieci jak fotografia, zatrzymany w czasie obrazek z domu artysty!
-
Gość: Tomek, *.adsl.inetia.pl
2011/11/23 21:53:32
Aleksander Kokular był jednym z założycieli powstania Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak głosi rodzinyn przekaz Cyprian Kamil Norwid starał się o rękę córki naszeg pra... dziadka Aleksandra niestety lub stety zależy od punktu widzenia został nie zaakceptowany nie wiem czy przez zainteresowaną czy przez ojca. /trochę szkoda było by więcej ciekawostek rodzinnych. A może ktoś zna pełniejszy obraz tej histori.
-
2011/11/24 11:46:31
Tomku - dzięki za komentarz i ciekawe informację. Pozdrawiam i zapraszam.
-
Gość: ogalardo, *.dynamic.chello.pl
2012/10/19 11:27:33
chciałem polecić mojego bloga. zależy mi na opiniach, komentarzach, wskazówkach, serdecznie zapraszam :)

ryszardomalarstwo.blogspot.com/
-
Gość: jacek, *.pool.mediaways.net
2012/11/07 10:51:25
Tomku, w sprawie koligacji z A.Kokularem proszę o kontakt na adres ksjacek@wp.pl
-
Gość: , *.centertel.pl
2018/05/12 09:47:21
Córkę A. Kokulara poślubił mój pra...dziadek Franciszek Mielnicki - uczeń Kokulara. monika-rdzanek@wp.pl
blogi