Malarstwo sztuka czy rzemiosło ?
Blog > Komentarze do wpisu

Leżąca

Ładnie namalowana kobieta w przyjemnych okolicznościach przyrody zawsze jest ozdobą. Holender mieszkający w Anglii jest autorem tej ładnej dla oka kompozycji, Lawrence Alma-Tadema – prawda, że nazwisko w sam raz dla artysty.
Rzymskie tepidarium, taki ogrzewany pokój do odpoczynku, tyle że z basenem, dziś do znalezienia w salonach spa.


                                             Lawrence Alma-Tadema – Tepidarium 1881
                                                     
Lady Lever Art Gallery, Wirral

Jeszcze chwila i Pani upuści pióro trzymane w ręce, kto chce zobaczyć skrywana tajemnice musi jednak chwile poczekać. Pióro piórem, ciekawszy przedmiot ma w drugiej ręce, to strigil, taki drapak do zdrapywania z ciała nieczystości, oliwy... no powiedzmy, bo jego wyraźnie falliczny kształt także cos nam sugeruje.
Autor lubował się w malowaniu scen z epoki antycznej, w których to scenach główne role grają kobiety. Do tego stopnia uwielbiał antyk, że swój dom w Londynie urządzał by jak najbardziej przypominał pompejańskie wille. Malarstwo atrakcyjne dla oka i bardzo dekoracyjne. Pewnie jeszcze kiedyś tu zawita.

Z ciekawostek należy wspomnieć, że córka malarza – Laurence - pod wpływem Ignacego Paderewskiego nauczyła się języka polskiego i była mocno zaangażowana w sprawy polskie w okresie I wojny światowej.

Inna ciekawostka, kilka lat temu Jan Nowak Jeziorański kupił portret Ignacego Paderewskiego autorstwa Lawrenc’a Almy-Tademy, który okazał się pomalowaną fotografią, pikanterii sprawie dodaje fakt, że autentyczność potwierdził marszand Zbigniew Legutko - właściciel nowojorskiej Lipert Gallery, który wsławił się jako współtwórca kolekcji Fibaka.

Widać obrazy autora są nie tylko atrakcyjne dla oka ale i dla fałszerzy.

Wieszamy – Salon drugi. 

 

środa, 01 lipca 2009, estees

Polecane wpisy

  • Long Edwin Longsden

    Całkiem ładna dziewczyna pod kolumną z egipskimi zapiskami. Muszę przyznać, że nawet jak na Egipt to strasznie kuso się nosi. Kuso, ale za to bogato. Bogato, o

  • Kobiety leżące.

    Mieszczańskie wnętrze kryje się w mroku, ogień w kominku dogasa. Za pięć dwunasta. Nastrojowa kompozycja i bardzo proporcjonalna figura. Na białym atłasie uwod

  • Dzieło z Muzeum Koronek

    O co tu chodzi? Bo coś się nie zgadza. Bajka pierwsza „Kąpiel Nimfy i Fauna”. Faun, czyli Pan owszem dybał na cnotliwe Nimfy. Jedną z nich zdybał

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/07/15 22:42:47
Bardzo mi sie ten obraz podoba i chetnie powiesilabym u siebie w salonie a moze w sypialni!
blogi